Szukaj:Słowo(a): Gniazda buduje
Forum: FAUNA Wysłano: 19 lut 2009, o 17:51
Wyświetleń: 10
Bocian czarny(hajstra) jest mniej znany od popularnego krewniaka bociana białego.Trzyma się z dala od domów,gniazda buduje w lasach,najlepiej blisko podmokłych miejsc.Jest pod ścisłą ochroną.Z przyjemnością obserwuję jak od kilku lat para znajomych boćków wychowuje swoje młode na Pogórzu Kaczawskim.W roku 2008 cztery młode boćki ładnie się odchowały i odleciały z rodzicami.Mam nadzieję,że wiosną wrócą bezpiecznie do swojego gniazda.
JLIMG_3222.jpg (123.38 KiB) Przeglądane 25 razy
Forum: Dziś pytanie dziś odpowiedź Wysłano: 2008-07-20, 15:06
Wiadomości: 58
Wyświetleń: 1680
Jeszcze a propos os.
Ponieważ klimat się ociepla przylatuje do nas ciekawa osa nazywana gliniarzem
ttp://www.naturamediterraneo.com/Public/data4/mantis/Sceliphron%20destillatorium.jpg_2006629165050_Sceliphron%20destillatorium.jpg

http://images.google.com/images?q=Sceliphron+destillatorium
http://www.galerie-insecte.org/galerie/html/IHymenopteraSphecidae.html
http://www.insectariumvirtual.com/galeria/Sceliphron-destillatorium-NFA-LCT-img17156.html
Trochę podobna do naszej łagodnej i eleganckiej klecanki tylko, że niewielkie gniazda buduje z gliny.
Piękna jest, zwłaszcza to ostatnie zdjęcie.
Widziałem ją w naturze, trochę mniejsza od szerszenia, buczy bardzo podobnie.

Złowiłem szerszenia, po naciśnięciu na odwłok wychodzi żądło, duuuuużo dłuższe jak u pszczoły.
Zrobię mu sekcję, prawdopodobnie woreczek jadowy też ma większy ...
Forum: Muchówki, błonkówki [foto] Wysłano: 08-04-09, 10:18
Wiadomości: 11
Wyświetleń: 931
Piotrze- to co pokazujesz, wyglada na fragment gniazda mrowki z rodzaju Lasius. Sa one budowane glownie z przezutego drewna (lub z gleby), ktorego czastki spajaja strzepki grzyba. Grzyb jest nawozony przez mrowki spadzia, a takze (najprawdopodobniej) przekazywany z pokolenia na pokolenie przez krolowe zakladajace nowa kolonie. Tego typu gniazda buduje tylko czesc gatunkow u nas wystepujacych- Lasius fuliginosus i przedstawiciele podrodzaju Chthonolasius. Gatunkiem najbardziej prawdopodobnym w Twoim przypadku jest Lasius fuliginosus, kotry jest pospolity, tworzy wielkie kolonie i ma dosc spektakularne rojki. Na zdjeciu Swagmana jest podobna struktura, ktora moze byc podziemna czescia gniazda L. fuliginosus, albo ktoregos z Chthonolasius.
Forum: Ptaki drapieżne Wysłano: 2009-02-06, 22:38
Wiadomości: 3
Wyświetleń: 67
KANIA CZARNA, BRUNATNA (milvus migrans)

Zamieszkuje znaczną część Eurazji, Afrykę i Australię. W Polsce występuje w rozproszonych stanowiskach na całym niżu jako nieliczny gatunek lęgowy. W nieco większych skupieniach występuje na Pomorzu i Mazurach. Ulubionym środowskiem kani są wilgotne lasy, doliny wielkich rzek i okolice obfitujące w jeziora. Jest ptakiem towarzyskim i w okresie przelotów łaczy się w stada, co jest na ogół rzadkim zjawiskiem wśrod sokołowatych. We wschodniej Europie gnieździ sie niekiedy kolonialnie. Chętnie zakłada gniazda w koloniach kormoranów lub czaplińcach, gdzie plądruje gniazda, wykradając jaja i pisklęta. Zywi się również padliną martwych piskląt, ktore wypadły z gniazda, i resztkami niedojedzonych ryb. Dł ciała wynosi 55-63 cm, rozpiętosc skrzydeł 136-145 cm i masia ciała 800-900 g. Okres lęgowy przypada od kwietnia do maja. Gniazda buduje na wys. 10-15 m. Najczęsciej wybiera sosnę, dąb, topole lub olchę. Znoszony budulec na gniazdo układa warstwami (u spodu grubsze gałęzie, wyżej bardziej miękki materiał w postaci suchej trawy, korzonków, wiór lub mierzwy końskiej). Najwyższa warstwa usłana jest często z wełny, waty, sznurów, szmat itp. Zniesienie składa sie z 2-3 białych jaj z rozmaitymi brunatnymi plamami. Wysiaduje samica. Po 28 dniach wykluwaja się pisklęta pokryte od spodu białym, a od góry brunatnym puchem. Zdolność lotu uzyskują między 42 a 45 dniem zycia.

http://www.haryana-online.../Black_Kite.jpg
http://www.mongabay.com/i...0/ug3-3330a.JPG
Forum: AviPedia Wysłano: 2008-11-12, 19:11
Wiadomości: 2
Wyświetleń: 88
.
Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) - duży, wędrowny ptak wodny z rodziny pelikanowatych, występuje wyspowo, głównie w południowo-zachodniej Azji. W Europie: delty Wołgi i Dunaju, być może pojedyncze stanowiska na Bałkanach. W starożytności gniazdował w Europie Zachodniej, a do połowy XIX wieku na Węgrzech. Zimuje w południowej Azji. Tylko wyjątkowo pojawia się w Polsce - stwierdzony 2-3 razy.

Cechy gatunku
Upierzenie ciała białe z szaroniebieskim nalotem, srebrne pokrywy skrzydeł. Lotki pierwszorzędowe czarne, drugorzędowe szare. Linia upierzenia na czole prosta. Na głowie i szyi nastroszony czub. Dziób długi i potężny, żółty. W szacie godowej worek skórny pod żuchwą jest pomarańczowo-czerwony, w spoczynkowej - różowy. Nogi szaroniebieskie. żółta plama na piersi. Młode białe.

Wymiary średnie
dł. ciała ok. 160-165 cm
rozpiętość skrzydeł 240-300 cm
waga ok. 11-15 kg

Biotop
Rozlewiska, duże jeziora, delty rzek z dużą ilością wysepek lub szerokim pasem trzcin, rzadziej wybrzeża.

Gniazdo
Gnieździ się kolonijnie,. Gniazda blisko siebie. Gniazda buduje z trzcin i innych roślin zazwyczaj na ziemi lub bardzo rzadko na drzewie.

Jaja
W zniesieniu 2 jaja.

Wysiadywanie
Jaja wysiadywane przez okres 29 do 30 dni przez obydwoje rodziców. Gniazdownik.

Pożywienie
Niemal wyłącznie ryby.

Ochrona
Objęty ochroną gatunkową Czerwona księga VU, CITES 1A.

opis zaczerpnięto z Wikipedii
Wysłano: 2008-09-30, 12:40
Wiadomości: 4
Wyświetleń: 190
fot. Katarzyna Mokwa

WYSTĘPOWANIE:
Gatunek przelotny, który przylatuje do Polski w marcu a odlatuje od września do października.
Przebywa najchętniej w pobliżu wód na terenie całego kraju.

WYGLĄD:
Wielkości wróbla domowego. Upierzenie czarno- szaro-białe. Podczas godów samiec bardziej kontrastowy. Osobniki młode są szare. Pliszka charakterystycznie kiwa długim ogonem.

POŻYWIENIE:
Ptak owadożerny: komary, muchy, małe motyle, chrząszcze a nawet larwy i pędraki, które zbiera z ziemi lub powierzchni brzegów wody, czasami chwyta owady w locie.

GNIAZDOWANIE:
Gniazda buduje w krzakach, starych rumowiskach, na poddaszach i strychach domów, a nawet na ziemi.
Buduje z liści, włókien i mchu, wewnątrz wysłane sierścią i pierzem.
Znosi 4-6 jaj o zmiennej barwie niebieskawo białej/bladozielonej/bladoróżowej/ jasnoszarej z licznymi ciemnoszarymi i brązowymi kropkami i kreskami, kształtu jajowatego.
Jaja wysiaduje samica przez około 14 dni, pisklaki wylatują po około 14 dniach.
Lęgi wyprowadza dwa razy w roku.

OCHRONA:
W Polsce podlega ochronie gatunkowej.

Zobacz wideo
Forum: SZPON: Ssaki Wysłano: 2006-09-23, 09:58
Wiadomości: 12
Wyświetleń: 1561
Ten zwierz od ryb - to zimorodek Alcedo atthis
wygrzebuje metrowej długości nory lęgowe, jest ptakiem i żywi się rybami

a drugi, hm..
wiewiórka pospolita Sciurus vulgaris
gniazda buduje z chrustu w rozwidleniach gałęzi, czasami w dziuplach drzew, a odżywia się - wiadomo
Forum: Budowa i użytkowanie formikarium Wysłano: Pon Wrz 01, 2008 11:08 pm
Wiadomości: 2
Wyświetleń: 196
Czy możecie polecić mi jakieś "wiertła" (nie wiem jak to sie fachowo nazywa) do wycinania tuneli i komór w korku i gipsie przy pomocy wiertarki/wkretarki ? Ostatnio bylem w sklepie z narzędziami ale jest tam dość duży wybór takich rzeczy. Gniazda buduje się z dość specyficznych materiałów i zastanawiam się co w praktyce jest najlepsze.
Forum: Zoologia Wysłano: Nie Kwi 05, 2009 19:44
Wiadomości: 2
Wyświetleń: 178
Cytat:
Nie słyszałem o "miodzie trzmielim"

Cytat:
Gniazdowanie

Trzmiele tworzą gniazda sezonowe. Zimują tylko zapłodnione matki (najczęściej w ziemi, w mysich norach, dziuplach, a także w szparach ścian oraz w innych, podobnych miejscach). Kiedy wiosna zaczyna się wcześnie i pierwsze kwiaty zakwitają na początku marca, pojawiają się matki trzmieli. Okres hibernacji trzmieli trwa od 7. do 9. miesięcy. Większość trzmieli budzi się, gdy temperatura ziemi (do kilkunastu cm w głąb) przekracza 10řC. Jako pierwsze z zimowego snu budzą się: trzmiel gajowy, leśny, ziemny i wrzosowiskowy. Najpóźniej pojawiają się gatunki żyjące na ciepłych łąkach, np. trzmiel szary. Gdy samice kończą sen zimowy, w woreczkach nasiennych mają zapas plemników z poprzedniego roku. Odżywiają się pyłkiem, co umożliwia rozwijanie się jajników oraz wydzielanie płytek wosku. Rozpoczynają loty szukając miejsca do założenia gniazda. Zdarza się, że matki przepędzają się wzajemnie, toczą walki o miejsce, czasem śmiertelne. Większość polskich gatunków trzmieli zakłada gniazda pod ziemią, np. w opuszczonych norach gryzoni. Niektóre budują gniazda na powierzchni, niektóre w dziuplach drzew, a inne (np. trzmiel leśny) mogą gnieździć się pod i nad ziemią.
Rodziny zakłada zaledwie 20 - 30 proc. samic. Wiele z nich ginie. Gniazdo trzmieli składa się w części zewnętrznej z suchej trawy, mchu itp. i z części wewnętrznej. Samica wewnątrz gniazda buduje z wypacanego wosku garnuszek, do którego znosi nektar z kwiatów (zjada go, kiedy np. ogrzewa czerw). Nektar w garnuszkach, nazywany przez pszczelarzy nakropem, nie jest przerabiany na miód. Obok matka buduje z wosku pierwszą komórkę ("kolebkę") do której składa jaja.

Cytat:
Z gromadzonego tam nektaru powstaje miód, który następnie robotnice mieszają z pyłkiem i podają larwom. Miód produkowany przez trzmiele ma gorszą jakość, niż miód pszczeli, ponieważ może zawierać pyłek i nektar z roślin, które są dla człowieka trujące, np. z tojadów Aconitum. Pszczoła miodna natomiast jest wrażliwa na te same trucizny co człowiek, jej miód jest więc dla nas bezpieczny.

Cytat:
Jako nieliczne owady są zdolne do zapylania kwiatów koniczyny, co wykazał Charles Darwin.

Cytat:
Budowa aparatu gębowego pozwala im zapylać rośliny niedostępne dla pszczół na przykład lucernę czy naparstnicę. Żerują już przy temperaturze 10°C.

Cytat:
Pszczelarze nie powinni niszczyć gniazd trzmieli, ponieważ są one pożyteczne. Przede wszystkim potrafią one swoimi silnymi szczękami przegryzać długie rurki kwiatowe, aby dostać się do trudno dostępnego nektaru. Z takich przegryzionych rurek korzystają później pszczoły co niejednokrotnie obserwowałem.

Forum: SZPON: Ssaki Wysłano: 2006-09-21, 19:20
Wiadomości: 12
Wyświetleń: 1561
Pierwszym zwerzakiem może być wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris) - gniazda buduje z chrustu w rozwidleniach gałęzi, czasami w dziuplach drzew lub zajmuje gniazda gawronie - zasadniczo jest roślinożerna i konsumuje rózne nasionka.
Drugie zwierzę to ptasior - zapewne zimorodek (Alcedo atthis) - gniazdo buduje w wygrzebanej w urwisku (skarpie brzegowej) norze, pokarm w postaci drobnych rybek,
zdobywa nurkując z punktu obserwacyjnego.
Forum: Ptasie ciekawostki Wysłano: 2009-02-19, 18:20
Wiadomości: 4
Wyświetleń: 262
NIEZWYKŁE PRZYSTOSOWANIA

Pingwiny nurkują do 200 m głębokości.

Pingwin królewski Aptenodytes patagonicus potrafi przebywać pod wodą 15 minut, nurkując przy tym na głębokość 500 metrów.

Niektóre pingwiny spędzają w wodzie 85% swojego życia.

W poszukiwaniu pożywienia pingwiny cesarskie Aptenodytes forsteri oddalają się od kolonii lęgowej nawet na kilkaset kilometrów.

Górnik czubaty przyozdabia zewnętrzną powierzchnię swojego gniazda gąsienicami z charakterystycznymi kłującymi włoskami, które odstraszają intruzów. Dodatkowo jest to doskonały zapas pożywienia dla młodych.

Buszówka żółtorzytna na szczycie swojego gniazda buduje charakterystyczną nieckę, która przypomina - dla zmylenia drapienika - puste gniazdo. Lęg złożony w komorze gniazda jest bezpieczny.

Ptaki potrafią śpiewać nie robiąc żadnej przerwy na tzw. wzięcie oddechu.

Ulubionym pokarmem kobuza są jaskółki.

Miodopełźce są jedynymi kręgowcami potrafiącymi trawić wosk pszczeli.

Lelki mają doskonały kamuflaż. Jeden z Brazylijskich gatunków odpoczywający lub siedzący na gnieździe do złudzenia przypomina krowie łajno.

Bociany Ciconia ciconia chłodzą się spryskując nogi odchodami.

Wrona Corvus corone inteligencją dorównuje psu.

Dwa gatunki wyspecjalizowały się w łapaniu węży i przez to stały się prawie nielotne: kariama czerwonogłowa Cariama cristata i sekretarz Sagittarius serpentarius.

Kondory czarne Coragyps atratus pożywiając się padliną wkładają swe szyje w ich naturalne otwór i wyjadają wnętrzności - nie potrafią rozerwać skóry.

Orłosępy brodate Gypaetus barbatus żywią się kośćmi, rozbijają je o skały zrzucając z dużej wysokości. Kości mogą stanowić nawet 70% ich diety.

Brzytwodziób amerykański Rynchops niger ma dolną szczękę prawie 2x dłuższą od górnej - tnie nią powierzchnię wody podczas lotu i natrfiwszy na coś twardego (np. rybę) szybko zamyka dziób.

Skrętodziób popielaty Anarhynchus frontalis ma dziób wygięty w prawą stronę - ułatwia to wyjadanie bezkręgowców znajdujących się pod kamieniami

Młode perkozy przed rybim posiłkiem karmione są piórami - dla ochrony przewodu pokarmowego przed ośćmi.

Nur lodowiec potrafi nurkować na głębokość 20 m i pozostawać pod wodą nawet ponad minutę.

Młode jerzyki Apus apus przy braku pokarmu popadają w odrętwienie.

Miodowód doprowadza do gniazda dzikich pszczół, żywi się pozostawionymi przez zbieraczy resztkami, także woskiem.

Niektóre kolibry mają tak wykształcone dzioby, że są one dłuższe od ich ciała, przez co nie mogą czyścić nimi swojego upierzenia. Muszą one używać do tego nóg, na przemian na jednej stojąc a drugą układając piórka.

11 gatunków ptaków tworzy spiżarnie (zapasy pokarmu)
Forum: Ryby Wysłano: 2008-03-10, 21:00
Wiadomości: 23
Wyświetleń: 3397
Gniazda buduje tez Kiryśnik czarnoplamy.Buduje gniazda pod dużymi, pływającymi po powierzchni wody liśćmi roślin bagiennych lub wodnych. Liść zabezpiecza ikrę z góry przed ingerencją zwierząt z powietrza. Pod liściem samiec buduje gniazdo z piany, która maskuje ikrę przed intruzami wodnymi.:)
Forum: Futrzaki Wysłano: 2009-02-13, 18:30
Wyświetleń: 58
POPIELICA (Glis glis)

Lasy liściaste Europy i Azji Mniejszej zamieszkuje popielica, 18-centymetrowy gryzoń o krótszym o 5 cm puszystym ogonie. Masa ciała rzadko przekracza 150g. Piękne, popielate futro, po bokach nieco jaśniejsze, na brzuchu połyskuje barwą kremową przechodzącą w białą. Kolor ogona jest brunatnoszary z białawą pręgą od spodniej strony. Oczy otoczone są ciemnobrązowymi pierścieniami. Charakterystyczne jest posiadanie przez popielice poduszek podeszwowych, których gruczoły wydzielają substancje ułatwiającą wspinanie sie po drzewach. Gniazda buduje w dziuplach drzew w lasach liściastych. Najchętniej przebywa w lasach bukowych i debowych. Czasem spotykamy ją również w parkach i sadach, gdzie niejednokrotnie zakłada gniazda w budkach dla ptaków lub kamienistych rozpadlinach. Zasadniczo jest zwierzęciem nadrzewnym lecz schodzi też czasem na ziemię. Unika wilgotnych lasów iglastych. Ze względu na rzadkość występowania nie czyni większych szkód. W Polsce jest pod ochroną gatunkową. Po dniu spędzonym w kryjówce popielica wyrusza nocą na żer. Podczas lata niewiele tylko gryzoni może przewyższyć popielicę żarłocznością. Do jej podstawowego menu- złołędzi, orzechów laskowych. kasztanów, owadów i ślimaków- należy dodać jeszcze wiele mniejszych zwierząt i ptaków. Zabijając i plądrując gniazda innych zwierząt stała sie popielica typowym drapieżcą. Podobnie jak to czynią wiewiórki wkłada sobie pokarm do pyszczka przednimi łapkami. Na zimę gromadzi zapasy z orzechów i żołędzi. Wśród swej rodziny popielicowatych zapada w najdłużej trwający sen zimowy. W gniazdach popielice zimują często grupowo, po kilka osobników. Po miesięcznej ciąży w lipcu każdego roku samica rodzi od 2 do 8 ślepych i nagich młodych. Rosną one szybko; po 3 tygodniach otwierają oczy i jeszcze tylko tydzień korzystają z mleka matki. Dojrzałość płciową osiągają po roku. Żyją niekiedy ponad 9 lat. Zwierzęta te nadają się doskonale do hodowli w ogrodach zoologicznych, bądź w pracowniach biologicznych. trzymane w ciepłym pomieszczeniu nie zapadają w sen zimowy. Są łątwe do oswojenia, aktywnością i zachowaniem przypominając chomika. Jako ciekawostkę warto podać ,że popielnice były już znane starożytnym Rzymianom; hodowano je ze względów konsumpcyjnych. Zwierzęta umieszczone w specjalnych, niewielkich pojemnikach karmione były kasztanami i żołędziami do syta. W ten sposób tuczono je aby następnie bogaci smakosze mogli je znajdować na swoich stołach jako wielki przysmak. Dziś wysoko cenione jest futerko popielicy.

http://www.cometobg.com/pics/480.jpg
http://cache.eb.com/eb/im...65&rendTypeId=4
Forum: Futrzaki Wysłano: 2009-02-24, 13:02
Wyświetleń: 55
SOBÓL (Martes zibellina)

Soból to ssak z rodziny łasicowatych, blisko spokrewniony z europejską kuną. Poczatkowo zasiedlał on spore obszary lasów w północnej Europie. Obecnie spotyka sie go jedynie w górzystej tajdze północnej i wschodniej Azji. Tajga to teren niezwykle cenny dla myśliwych. Właśnie tam najlepiej jest polować na zwierzęta, których futra osiągają wysokie ceny na światowych rynkach. Gęste, jedwabiste , rdzawobrązowe futro sobola z jaśniejszymi lub ciemniejszymi odcieniami nalezy do najcenniejszych. Ze względu na wysoką klasę futra, zwierzę to hodowane jest w Rosji na licznych farmach. Jako zwierzęta futerkowe mają też znaczenie gatunki pokrewne, jak np. soból amerykański (odpowiednik kuny leśnej na kontynencie amerykańskim) oraz kuna wodna podobna do lisa- zamieszkująca również kontynent amerykański. Soból to zwierze niewielkie. Długość jego ciała wynosi ok. 60 cm, a ogona 20 cm. Od kuny lesnej różni się kulista głową i dłuższymi, masywniejszymi nogami, a także stosunkowo dużymi uszami. Duże podeszwy sobola są pokryte elastycznymi włosami co doskonale ułatwia mu wędrówki po śniegu. Zwierze to zaszywa się w najciemniejsze ostępy lasów. Lubi środowisko sosen i jodeł. Drzewa te dostarczaja mu pożywienia w postaci nasion. Pokarm sobola jest zróznicowany w zależności od pory roku. Najczęściej poluje na drobne ssaki, owady i ptaki, zjada także ich jaja. Chętnie też spożywa pokarm roślinny: jagody, nasiona, orzechy. Nigdy nie gromadzi zapasów, zjadając od razu upolowaną zdobycz. Mimo iż soból jest typowym mieszkańcem lasów, chętniej porusza się po ziemi niz po drzewach. Potrafi jednak umiejętnie skakać po gałęziach. Na drzewach chroni się też przed niebezpieczeństwem. Gniazda buduje najczęsciej w rozpadlinach skalnych i w dziuplach w dolnej części pnia. Jest ziwerzęciem żyjącym i mieszkającym w swoich norkach samotnie. Na czas rui samice wchodzą w rewir łowiecki samca i łączą sie w pary. Ruja, która trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia kończy się ciążą, której czas trwania waha sie od 250 do 300 dni. W końcu marca lub kwietniu rodzą sie młode, które są ślepe i nieporadne. Po upływie 4 tygodni zaczynają otwierać oczy i uzupełniaja mleko matki stałym pokarmem. Po dwóch miesiącach rozpoczynaja samodzielne wyprawy , a od września opuszczają rodzinną kryjówkę. Soból żyje około 15 lat.

http://www.ipdn.ru/rics/doc0/BM/images/sobol.jpg
http://clubpolaris.ru/images/animal/sobol_2.jpg
Forum: Astryldy Wysłano: 2009-02-16, 07:31
Wiadomości: 33
Wyświetleń: 1033
Emblema picta syn. Emblema pictum - Kraśniczek Czerwonolicy (painted finch)

Występowanie w środowisku naturalnym:
Zamieszkuje rozległy obszar na rozciągający się na zachód od Queensland, do południowej Australii, cała centralną część Australii do centralnej część Australii Zachodniej. Żyje najczęściej na skalisto-pustynnych obszarach.

Dymorfizm Płciowy:
Ptak ten ma wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samiec ma wyraźnie większą czerwoną plamę twarzową, brzuch, oraz nasadę ogona. Samice w owych miejscach mają dużo mniejsze plamy. Młode ptaki są koloru ciemno-szare, dopiero po przepierzeniu zaczyna się ujawniać dymorfizm płciowy.

Woliera czy klatka ?
Z tym ptakiem raczej nie ma większych problemów odnośnie zakwaterowania, bardzo dobrze rozmnaża się w klatkach jak i w wolierach. Należy jednak pamiętać iż wymagają one suchej i ciepłej woliery. Uwielbiają słońce i często wygrzewają się w promieniach słonecznych. Pomieszczenie lub klatka do ich hodowli powinna być na tyle duża aby ptaki mogły się wyfruwać do woli.

Pokarm:
Pokarm stanowi standardowa mieszanka nasion dla Astryldów. W okresie lęgów wzbogacona o żywy pokarm (larwy mączniaka, termity, mrówcze jaja), zielonki . Piasek, skorupki kurzych jaj. W okresie rozrodczym powinny dostawać również znaczne ilości skiełkowanego ziarna. Węgiel drzewny, jest niezbędny w hodowli tego ptaka , pobiera go bardzo dużo a w okresie gniazdowania często umieszcza kawałki węgla tuż pod gniazdem. Woda – o tym chyba nie trzeba pisać , każdy ptak potrzebuje wody do życia, do kąpieli Kraśnieczki przystępują raczej nie chętnie.

Zgodność:
Ten gatunek nie należy do agresywnych gatunków, i może być trzymany z większością gatunków astryldów. Najlepiej jednak hodować je z cichymi i spokojnymi ptakami , z większymi typu Amadyny Diamentowe, Ostrosterne, Krótkosterne może być prześladowany przez te gatunki. Hodowcy najczęściej proponują hodowlę jednej pary w wolierze z innymi ptakami. W systemie koloni rezultaty hodowlane są różne.

Rozmnażanie:
Jak tylko ptaki dobiorą się należy zwiększyć ilość żywego pokarmu, oraz zapewnić materiał do budowy gniazda (trawa, pióra, włókno kokosowe, kwiatostan trawy pampasowej, małych delikatnych gałązek grubości zapałki). Gniazda buduje w najróżniejszych miejscach często w wolierach wybiera krzewy i buduje tam gniazdo, w klatkach wykorzystuje budki i druciane ruszty. Gniazdo buduje głownie samiec , zwykle samica pomaga tylko w wyścieleniu i wykończeniu gniazda. Po ukończeniu gniazda najlepiej usunąć z woliery/klatki nadmiar materiału, gdyż ptaki te mają bardzo silny instynkt budowania, poprawiania gniazda . Nadgorliwość samca w poprawianiu i ulepszaniu gniazda może być niepokojące dla wysiadującej samicy.
W gnieździe najczęściej składane są 4 jaja, niektóre ptaki dobrze znoszą kontrolę gniazda. Okres inkubacji jaj trwa około 14 dni. Jaja wysiadują oba ptaki, jednak w nocy wysiaduje tylko samica. Pisklęta wylatują z gniazda po 21 dniach. Gdy młode wylecą z gniazda bardzo dobrze latają. Często gdy młode wylecą z gniazda, rodzice zbierają się do kolejnego lęgu. Należy jednak pozostawić młode z rodzinami do pełnego usamodzielnienia.

Zdrowie:
Regularne odrobaczania i podawanie leków na kokcydia powinno utrzymywać ptaki w odpowiedniej kondycji. Należy pamiętać iż ptak ten potrzebuje słonecznej i suchej woliery bądź klatki. Jest bardzo wrażliwy na wilgoć. Długie przebywanie w warunkach dużej wilgotności może powodować dużą śmiertelność ptaków.

Mutacje:
Yellow (żółta) – czerwone obszary na ptaku są zastąpione kolorem żółtym (autosomalny recesywny)
Fawn (beżowa) – ogólna barwa ptaka zostaje zastąpiona kolorem beżowym
Pied (szek)
W jednym z artykułów znalazłem również informację o ptaku całkowicie czarnym z białymi kropkami bez jakiego kole wiek czerwonego znaczenia

Opracował:
Łukasz Wejman
tel. 605 378 586

GG 1572228 1572228
e-mail: lukasz_wejman(at)op.pl

Literatura:
http://www.hawkesburyfinchclub.com/painted.html
http://www.nfss.org/Articles/Article/painted.html
http://www.birds.org.au/c...chemblemapictum
http://www.finchworld.com...inted/index.htm
http://www.finchsociety.org/cfa/paint/paint.htm

artykuł wstawiony tylko i wyłącznie na potrzeby forum
Forum: SZPON: Ptaki Wysłano: 2007-01-02, 09:12
Wiadomości: 23
Wyświetleń: 2390
kształt i kolor jajek też mi pasuje na
pliszkę siwą Motacilla alba;

jednakże gniazda pliszka siwa buduje w półdziuplach, zakamarkach budynków, pod dachówkami, stosach drewna, pod mostami; w zagłębieniach i szczelinach, wykorzystując całą ich różnorodność.Często przejmuje stare miejsca gniazdowe po dymówce i gniazda oknówki, uzupełniając je łodygami małymi gałązkami, liśćmi i mchem.
A to gniazdo wygląda na zbudowane na ziemi - chyba , że akurat ta pliszka była ekscentryczką i wybrała takie miejsce
I bądź tu mądry, i pisz wiersze......
Forum: Akwarystyka słodkowodna Wysłano: 1 Grudzień 07, 18:23
Wiadomości: 32
Wyświetleń: 766
Emka! Mam taki problem. Niedawno kupiłam samca bojownika czerwonego. I pare dni potem dokupilam mu 4 samice bojownika i glonojada. On strasznie je goni podgryza i wogóle. Gniazda nie buduje a ni nic. We wrześniu mialma niebieskiego boja i trzy samice przez 1 dziń je gonił a potem zyli w zgodzie. Już sama nie iwem co mam robić. W swoim życiu milałam wiele bojowników ale taka sutuacja jeszcvze nie miala miejsca. On tym samicom nie daje spokoju. trwa to juz 1 tydzień. Słyszałm że agresja bojownika zależy od koloru. Czy to prawda? Co mam robić? Mam 16 litrowe akwarium pomocy!!
Forum: Identyfikacja Wysłano: 2008-10-28, 22:14
Wiadomości: 43
Wyświetleń: 1462
hm... badylarka owszem buduje kuliste gniazdka, ale z innego materiału
mi to gniazdko wygląda na ptasie i po przejrzeniu literatury najbardziej pasuje na gniazdo brzęczki lub wąsatki, ponieważ te dwa ptaszki budują "gniazda wyłącznie z bardzo szerokich (1,0-2,5cm) pasm liści trzciny i pałki, ściśle splecionych i nie przebiegających okrężnie, lecz krzyżujących się pod dość ostrym kątem, Brzegi czary lekko zawiniete do wewnątrz, sterczących wolnych końców materiałów brak" ; z tym , ze gniazdo wąsatki ma bardzo obfitą wyściółkę, a brzęczki nie. Z kolei gniazdko wąsatki różni się od brzęczkowego luźnym ułożeniem materiałów, z wieloma wystającymi , nie wplecionymi w ściany końcami liści.

zagladałeś do środka? jaka była wyściólka?
Forum: Zrób to sam Wysłano: 15 Luty 07, 22:22
Wiadomości: 2
Wyświetleń: 1720
witam sam mam taki regal na samym dole nie musisz robic półki tylko polozyc jakąs
deske i akwarium 40 cm wyzej mam akwarium 54l jeszce wyzej 2*30 i buduje 3 połke na 2*30
piltracje mam tak w mniejszych akwariach np.kotnikach proponowal bym brzęczek
i gabki w tych większych posiadam turbiny co do ogrzewnia mam w domu dosyc wysoką temperatuje i w akwariach panuje okolo 24 *c oswietlenie mam swietlówki
tam gdzie rosliny a w akwariach bez roslin złykle zarówki podwieszone pod półka
najlepiej kupic sobie listwe lub przedluzacz na 8 10 gniazdek ja posiadam na kazdej półce 3 gniazdka a cale oswietlenie podlączyc do 1 gniazda z wyłącznikiem
czasowym i to chyba wszystko na materialy wydalem około 50 zl deski klej sruby i to chyba wszystko pozdrawiam
Forum: Azja Wysłano: 28 Kwiecień 05, 15:59
Wiadomości: 282
Wyświetleń: 17640
Ja rozmnazam juz bojowniki pewien okres czasu i musze powiedziec że najprostszym i najlepszym sposbem zeby zniechecic bojownika do tarła jest zwiekszenie prądu wody Nie bedzie mógł załozyc gniazda podenerwuje sie tak ze dwa dni i mu przejdzie Zeby go rozmnozyc wystarczy załozyc filtr gabkowy i jak bedzie miał ochote to beda małe bojowniczki.ja osobiscie mam jak w podpisie w akwa i dla mnie jest to dobry układbo wszystkie samiczki sa wypoczete.tylko w akwa musi byc duzo roslin a u mnie sa jeszcze dodaqtkowo groty które sam robiłem z kamieni.Roslin pływających nie ma duzo sa w jednym rogu tam gdzie samiec zawsze buduje gniazdo i to wystarcza.
Forum: Ptaki Wysłano: 2006-11-24, 21:39
Wiadomości: 58
Wyświetleń: 4464
To chyba najłatwiejsze gniazdo do oznaczenia - z pewnością jest to dzieło śpiewaka (drozda śpiewaka). Wskazuje na to jednoznacznie twarda wylepa środka gniazda wyglądająca jak tektura. Tylko ten gatunek w naszym kraju buduje takie gniazda. A poza tym wszystko charakterystyczne. Zewnętrzna warstwa - trochę patyczków, trawa, trochę mchu. Śpiewak buduje gniazda nisko - zwykle 1-3 m nad ziemią. Jest pospolitym ptakiem leśnym, więc gniazdo można znaleźć w lasach różnych typów. W drągowinie sosnowej będzie ono lokalizowane na drzewie, w lesie z podszytem - w jałowcu, w jakimś krzaku itp.
Wysłano: 2009-02-12, 07:50
Wyświetleń: 46
► W wielkim pożarze szalejącym na południu Australii nie tylko giną ludzie. Pożary przybrały już taką skalę, że zaczęto obawiać się o niektóre gatunki zwierząt.
Dziennik.pl podaje, że ogień zdziesiątkował populację lirogona, rzadkiego ptaka żyjącego na północny wschód od Melbourne, stolicy stanu Wiktoria. Ptak z rodziny wroblowych, zamieszkuje wilgotne lasy eukaliptusowe Australii z gęstymi krzewami. Lirogon znany jest ze swoich niezwykłych zdolności do imitowania rozmaitych dźwięków.
Ptak ten buduje gniazda na ziemi, więc jego szanse na ucieczkę z dużego obszaru objętego płomieniami są znikome.
Trudno ocenić straty gatunku, gdyż uczestnicy akcji ratunkowych nie odnajdują zwłok mniejszych zwierząt, gdyż żar jest tak wielki, że zamienia je w popiół.
Forum: Tekstowe Wysłano: 2009-01-09, 17:24
Wiadomości: 28
Wyświetleń: 955
średniej wielkości ptak drapieżny z charakterystycznymi czerwonymi plamami na skrzydłach. Występuje w Arizonie (gdzie buduje gniazda na wielkich kaktusach karnegiach), Chile i środkowej Argentynie. Młode po osiągnięciu dojrzałości często pozostają ze swoimi rodzicami i tworzą małe stada. Polują również zespołowo. Dla zwiększenia wysokości punktu obserwacji, o kilkadziesiąt centymetrów, potrafią budować żywe piramidy! Ze względu na swoją wyjątkową umiejętność socjalizacji są bardzo cenione w sokolnictwie.

UWAGA ptak ten nie zamieszkuje Polski ani nawet Europy!

Za podanie nazwy pl + łacina =4 pkt

Powodzenia!
Forum: Nasze zbiorniki Wysłano: 13 Sierpień 06, 22:30
Wiadomości: 14
Wyświetleń: 1887
Witam ponownie. Zaczęrpnąłem troche wiedzy i prosze -> www.aqwa.cba.pl wszystko o moim zbiorniku. Nie ma tylko zdjęć najnowszych z przed paru dni jak kupilem mecha jawajski. A i mam pytanie nie wie ktoś dlaczego moje prętniki karłowate nie chcą się rozmnożyć? Mam kotnik 10L a w nim 2 prętniki. Temp. 30*C woda bardzo miękka bo deszczówka i samiec non stop buduje gniazdo a później gniazda nie ma. Co jest grane dziś rano było a pod wieczór nie ma. Samiec traci kolor wieczorem (ten pasek zielony pod okiem co świadczy ze powinno dojść do tarła) może mam zrobić im jakieś oświetlenie?
Forum: Akwarystyka słodkowodna Wysłano: 7 Styczeń 07, 15:57
Wiadomości: 3
Wyświetleń: 794
Cytat:
, gurami rozpoczyna tarło po podmianie części wody, najlepiej na nieco chłodniejszą. Ryby te wyczuwają to jako przypływ świeżej wody i jeśli mają sporo roślinności pływającej to mogą z niej zacząć budować gniazdo na powierzchni.Pozwole sie z tym nie zgodzic,zeby sklonic gurami do rozpoczecia budowy gniazda (buduje je samiec)i przystapienia do tarla, to temperature nalezy podniesc a nie obnizyc..poza tym stymulujaca na ryby dziala obnizenie poziomu wody,powiedzmy do 15-20 cm.

Poza tym gurami nie wykozystuja roslin do budowy gniazd...jest ono zrobione wylacznie z piany,wyjatek stanowi gurami mozaikowy krory czasem wykorzystuje jakies plywajace liscie,rosliny w konstrukcji gniazd sa uzywane przez pretniki.
Forum: Akwarystyka słodkowodna Wysłano: 1 Luty 09, 15:11
Wiadomości: 38
Wyświetleń: 874
Tak wiem rybki za jakiś czas oddam No własnie gdybym wiedział że ona się nie zmieni to bym tam ją dał. Miałem kiedyś bojowniki i samice tez dałem do ogólnego i po pewnym czasie 5 dni zdechła mi - do dzisiaj nie we=iem czemu?Ale chyba ją zostawie tam. A ile trwa taka budowa gniazda?? ( nie chodzi mi ile trwa ta czynność) tylko ile mniej więcej on się do tego przygotowuje. Każdy samiec kiedyś to gniazdo buduje?? Wiesz jak moge zmniejszyć jego odbicie w szybie??

Mam jeszcze jeden problem. Jak już wcześniej pisałem samiec w ogóle nie "zaczepia" samicy. Ale gdy ją już zobaczy to ją goni. Wcześniej wszystko było ok, ale teraz samica momentalnie traci paski i się chowa przed nim. A on dalej stroszy się do swojego odbicia. Co mam zrobić żeby go pobudzić do budowania tarła??
Forum: Ciekawostki biologiczne Wysłano: Pią Sie 29, 2008 18:43
Wiadomości: 93
Wyświetleń: 9475
U płatkonogów Phalropus, afrykańskich słonek złocistych Nycticoryples semicollaris i przepiórników Turnicidae, istnieją odwrócone role małżeńskie. Samice są większe, kolorowe, tańczą przed samcami. Samiec buduje gniazdo, wysiaduje jaja i opiekuje się pisklętami. Samice przylatują przed samcami na terytorium i walczą o nie z innymi samicami. Samice mogą mieć wielu samców.

U wróbli pióro rośnie z prędkością 4 mm/dobę a u żurawi 13 mm/dobę.

Krętogłów Jynx torguilla to jedyny w Polsce wędrowny dzięcioł.

Miodowód duży Indicator indicator doprowadza do gniazda dzikich pszczół ratela Mellivora capensis (również zbieraczy miodu) i żywi się pozostawionymi przez nich resztkami, larwami pszczół, a także woskiem.
Forum: Konkursy, zagadki Wysłano: 2009-02-07, 19:56
Wiadomości: 27
Wyświetleń: 718
domatorze, zdjęcie nieostre ale chciałabym takie gniazdo zobaczyć
tylko, że to możliwe tylko z lotu ptaka
Ale to musiał być widok Bieliki to najpiękniejsze ptaki (wg mnie ) Są imponujące i dostojne. Kilka razy udało mi się je widzieć i to jest widok
Bieliki budują olbrzymie gniazda, które osiągające wymiar 2,5 m średnicy, 3-5 m wysokości i wagę do 600 kg, A buduje je na starych, potężnych drzewach, najczęściej ponad 100-letnie sosny, buki i dęby, których w lasach jest niewiele
Sporo bielików jest w Dolinie Baryczy bo preferują wodne środowisko, ze względu na dogodną bazę pokarmową gdyż żywią się one głównie ptactwem wodnym i rybami.
Forum: Rozmnażanie Wysłano: Sob 15:16, 15 Lip 2006
Wiadomości: 8
Wyświetleń: 300
Cytat:
No cóż - najlepiej jest, jak samiec i samica są osobno.Z tym to się zgodzić nie mogę. Jeżeli samiec nie robi zbytniej krzywdy samicy, to lepiej jej nie odławiać. Gdy samiec widzi gotową do tarła samicę, to motywuje się jeszcze bardziej i szybciej zabiera do pracy. Można też trzymać samicę "za szybą", czyli oddzieloną od samca, ale widoczną dla niego.

Przyczyn z powodu których samiec nie buduje gniazda może być wiele. Tutaj należy starać się zapewnić jak najodpowiedniejsze warunki, szczerze to ja nigdy takiego problemu nie miałem, i nowo nabyte labirynty zawsze kilka dni po wpuszczeniu zabierały się za budowę gniazd. Opisz swój zbiornik to może uda się coś więcej podpowiedzieć.

Często też jest tak, że silny ruch wody wywołany filtrem niweczy wszelkie starania samca i może nawet o tym nie wiesz, a Twój bojek stara się jak może [/b]
Forum: Dla początkujących Wysłano: Sob Lis 01, 2008 10:23 am
Wiadomości: 10
Wyświetleń: 280
Cytat:
witam,
1.od wczoraj posiadam kolonie L.niger (królowa + 15 robotnic) podałem im pokarm (zółtko +miod + troche wody) ale nie jedzą. (...)

Cytat:
raczej zginą... daj je najlepiej na półke na drzwiczkach w lodówce... tam temperatura jest powyżej 0*C


Nie wiem, czy zginą, czy nie... Takie Leptothorax acervorum na przykład schłodzone do -25°C nie tylko że nie giną, ale nawet nadal są w stanie się poruszać (tylko że tak powoli, że nie da się tego zaobserwować gołym okiem)... Z drugiej strony Lasius niger buduje dość głębokie gniazda w ziemi, więc tam, gdzie schodzą na zimowanie, temperatura pewnie nigdy nie spada poniżej zera... Lepiej rzeczywiście nie ryzykować i zapakować gniazdo do lodówki – do szuflady na warzywa na samym dole.

Pozdrawiam!
LOKI
Forum: Różne owady [foto] Wysłano: 05-07-08, 21:23
Wiadomości: 6
Wyświetleń: 493
Wow, kolejny Sceliphron destillatorium - szkoda tylko, że już jakiś niezbyt żywy... Rzeczywiście to osa, ale z innej rodziny niż te najpopularniejsze, budujące papierowe gniazda i występujące w rojach. S. destillatorium należy do rodziny grzebaczowatych (Sphecidae), dla swoich larw buduje z gliny (może stąd to śmieszne określenie "osa błotna") podłużne, duże komórki - nawet do 40 w jednym gnieździe. Ten gatunek nie tworzy jednak rojów, bez obaw; nie jest też agresywny jak osy "właściwe", z rodziny Vespidae. W dodatku w naszym kraju jest rzadkością i entomologicznym rarytasem.
Forum: Rozmnażanie Wysłano: Śro 14:15, 10 Maj 2006
Wiadomości: 3
Wyświetleń: 270
Witam! Mi sie udalo rozmnozyc bojowniki w 30L akwa ( To nie jest takie trudne jak sie spodziewalem ). Opisze jak mi sie to udalo. Wody bylo ok 15cm, temp 28*C, filtracji brak, rolisnki 1,2 zbiornika pokryta wglebka, i jakies schorenie dla samiczki ( tylko da niej ) Ja polozyem w zdłuz akwa szybe (rys)Po kilku dniach zobaczylem ze samiec buduje gniazdo wiec odlowilem samiczke z ogolnego ( 1 szt ) i "wrzoclem" do 30L temp podwyzszylem do 30-31*C. Samiec dosc mocno gnembil samice. Tego samego dnia po wroceniu ze szkoly zachodze aby looknac co sie dzieje, patrze a tu piekna piana z ikra ). Samice odlowiem nie ruszajac pleksy aby nie zburzyc gniazda. Gdy bojki pozocily gniazdo po dniu wylowilem samca i napowietrzalem bardzo mocno zbiornik. Chyba tyle

RYS: http://img98.imageshack.us/my.php?image=tyris0px.jpg
Forum: Ptaki naszych ogrodow,pól i lasów Wysłano: 27.11.2008 11:32
Wiadomości: 1
Wyświetleń: 48

Łyska
Nazwa polska Łyska
Nazwa łacińska Fulica atra
- średni, wędrowny ptak wodny z rodziny chruścieli.

Cechy gatunku
Brak dymorfizmu płciowego, upierzenie łupkowoczarne z nagą, podobnie jak dziób, białą blaszką na czole, od której pochodzi polska nazwa gatunku. Palce otoczone płatkowatymi błonami pławnymi. Młode jaśniejsze z mniejszą i ciemną blaszką na czole, pisklęta ciemne z żółtą głową, białą brwią i czerwoną plamą na czole.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 37-42 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 70 cm
waga ok. 0,6-1,2 kg
Biotop
Słodkie lub słonawe zbiorniki zarośnięte trzciną lub sitowiem z oczkami czystej wody.
Gniazdo
Wśród roślin wodnych, na złamanych źdźbłach lub bezpośrednio na powierzchni, blisko otwartej wody. Buduje również jedno lub dwa gniazda zapasowe w celu odpoczynku lub noclegu.
Jaja
Jeden lub dwa lęgi w roku, w kwietniu-maju, w zniesieniu 6 do 15 jaj.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres 22 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo zaraz po wykluciu, a samodzielność uzyskują po około 8 tygodniach.
Pożywienie
Rośliny wodne - zarówno części zielone jak i nasiona oraz różnorodne zwierzęta wodne. Z powierzchni wody wyskakuje na 40 cm, a nurkuje do 6,5 m.
Ochrona
Gatunek łowny od dnia 15 sierpnia do 21 grudnia.
Forum: Ptaki naszych ogrodow,pól i lasów Wysłano: 20.11.2008 0:32
Wiadomości: 2
Wyświetleń: 78
Nazwa polska Dzwoniec
nazwa łacińska Carduelis chloris

Zamieszkuje Europę, północną Afrykę, i południowo zachodnią Azję.Częściowo osiadły, z terenów północnych lęgi są wędrowne.
Przeloty wiosenne II-IV, jesienne IX-XI

Budowa: Ptak wielkości wróbla. Grzbiet ma upierzenie oliwkowo-zielone,na brzuchu zielonożółte. Boki głowy szare. Ogon krótki, wyraźnie rozwidlony, u nasady żółty z czarnym zakończeniem. Dziób mocny o barwie cielistej. Ptak jest często mylony z sikorami.

Wymiary: długość ciała 15 cm; waga 28g; rozpiętość skrzydeł ok. 27 cm

Przebywana obrzeżach borów i lasów mieszanych, w parkach i skupiskach leśnych na obrzeżach miast.

Gniazda buduje osłonięte dobrze na wysokości 1,5-4,5m najczęściej w okółkach młodych świerków. Jest bardzo pomysłowy w wyborze dobrej kryjówki. Odpowiadają mu gęste żywopłoty, rośliny pnące po murach. Lęgi rozpoczyna wcześnie, więc lubi drzewa i krzewy zimozielone i iglaki
Lęgi Dwa lęgi: w maju i czerwcu. Samica składa 4-6 jaj 14x20mm, szarobiałe z nielicznymi ciemnoczerwonymi plamkami. Wysiadywanie trwa 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 14 dniach.
Pożywienie roślinne: nasiona chwastów, młode pędy roślin oleistych, pąki liściowe, owoce dzikiej róży,a zimą owoce jarzębiny,

W Polsce pod całkowitą ochroną gatunkową
Forum: Przeprowadzka! Wysłano: Nie 11:56, 13 Lis 2005
Wiadomości: 8
Wyświetleń: 345
Fragment z książki o chomikach "Ciąża - okres ochronny"
Czy samica jest w wyniku kopulacji w ciąży można przekonać się w krótkim czasie. Ciążę można rozpoznać nie tyle po zwiększeniu sięobjętości brzucha samicy,ile po jej zachowaniu.W okresie ciąży chomikuje ona wyraźnie więcej pokarmu w domku i pracowicie znosi materiał na budowę gniazda. Głównie znosi świeżą,miękką ściółkę.Jeżeli samica uzna, że dotychczasowe legowisko jest za małe na "pokój dziecinny" , to w innym miejscu buduje nowe gniazdo.Niektóre samice w tym okresie stają się bardziej nerwowe i lękliwe.

Na co powinniśmy zwracać uwagę w okresie ciąży:
1. Zadbać o dostarczenie dostatecznej ilości świeżego materiału na gniazdo.
2.Obchodzić się z samiczką w sposób bardzo spokojny i przyjacielski
3.Nie dopuszczać do samiczki nieznanych jej ludzi
4.Unikać hałasu
5.Dwa dni przed przewidywanym terminem porodu jeszcze raz zmienić ściółkę (nigdy gniazdo!).Następnie pozostawić zwierzę w całkowitym spokoju,ograniczając się jedynie do karmienia.
Forum: Obserwacje Wysłano: 2009-04-04, 09:46
Wiadomości: 738
Wyświetleń: 15259
03.04.2009 Moja działka
Lamiko, Gosiu dziękuję, tak ładnie napisałaś, a u mnie ruch nadal niesamowity wszystkie gatunki l śpiewają szczególnie pod wieczór, rudziki nawet stereo. Dziś moja działkę odwiedził dzięciołek, potrzos i już nie pamiętam, czy pisałam o pliszce siwej. Ponadto moje olchy zaatakowało stado ok. 200 czyży. Nasionka jak deszcz spadają z drzewa. Urzędują na moich olchach już dwa dni. Na niebie tylko bielik, 2 myszołowy i dwa bociany. Puszczyk codziennie po zachodzie słońca pohukuje, może będą dzieci. Jesienią również samiczka się odzywała.
Po drodze dwa samotniki na rozlewisku i błotniak stawowy , który buduje gniazdo w tym samym miejscu jak rok temu. Stałam ok.1h i oglądałam, jakie gałęzie taszczy. Raz w dziobie, raz w szponach. Bardzo ciężko pracował. Ponadto na łąkach koło mojego domu kląskawka, stada szczygłów, na gnieździe siedzi albo myszak, albo jastrząb. Nie oglądam go przez lornetkę, bo jest bardzo płochliwy, i zrywa się z gniazda, jak nawet zwolni samochód.
Forum: Mrówcze dzienniki Wysłano: Sro Mar 25, 2009 10:11 am
Wiadomości: 17
Wyświetleń: 1075
do listy ulubionych liści dodaje - Plantago lanceolata , równie szybko zniknęła z areny jak liść dębu.
Grzybek zzieleniał (przez dołożenie ogromnej ilości zieleniny w postaci powyższych liści ) i aktualnie jest biało zielony . Wczoraj zobaczyłem coś ciekawego. Królowa chodziła po grzybku i co jakiś czasz przysiadała , w powiększeniu potem zauważyłem że w miejscu w którym przysiadła są jajeczka (kilka) . Kolonia rozwija się prawidłowo.

Druga sprawa to że na 110% wiem że to Acromyrmex lundi , dorwałem prace Weber-a w której jest dokładnie opisane gatunki mrówek z grupy Atta i Acromyrmex. Inna sprawa że w swojej pracy opisuje dokładnie warunki bytowania poszczególnych gatunków gdzie na przykład Acromyrmex buduje w miarę ścisłe gniazda z góra kilkoma komorami a Atta ogromne gniazda z ponad 1000 komór. królowa Atta potrafi żyć do 20+ lat , Acromyrmex podobnie , pozostałe gatunki 2-5+, co ciekawsze robotnice potrafią żyć 1-2 lat. Weber też próbował ze sztuczną pożywką dla grzybka , połączenie agaru z płatkami owsianymi dawały dobre rezultaty we wzroście grzybka i z powodzeniem potrafiły zastąpić normalne źródło pokarmowe. Tutaj macie link to całego artykułu (wersja tylko angielska) Link który naprawdę warto przeczytać
Wysłano: 2008-10-17, 17:00
Wiadomości: 1
Wyświetleń: 133
SYSTEMATYKA:
Rząd: Wróblowe
Podrząd: Śpiewające
Rodzina: Krukowate

WYSTĘPOWANIE:
Gatunek wędrowny.
Żuje w pobliżu lasów, pól i łąk, zimą przebywa na polach i osiedlach ludzkich.
Przyloty od marca do maja, odloty od października do listopada.
Do nas na zimę przylatują wrony ze wschodu, natomiast nasze odlatują na południowy zachód.

WYGLĄD:
Ubarwienie czarno- szare.
Masywny czarny dziób.
Głowa , gardziel , skrzydła, ogon czarne, grzbiet i brzuch popielate.
Oczy ciemnobrązowe, nogi czarne.

POŻYWIENIE:
Ptaki wszystkożerne, bezkręgowce, nasiona, jaja ptaków, padlina.

GNIAZDOWANIE:
Buduje gniazda z patyków w koronach drzew, wysłane mchem korzonkami, sierścią i pierzem.
Samica składa w kwietniu- maju od 3 do 6 jaj, koloru niebieskozielonego, kształtu jajowatego z czarno-brązowymi plamkami.
Jaja wysiaduje samica przez około 18-19 dni.
Młode karmione przez oboje rodziców z początku larwami i owadami , następnie myszałi oraz pisklętami ptaków oraz młodymi ssakami.
Młode opuszczają gniazdo po około 28-38 dniach.
Wyprowadza jeden lęg w roku.

OCHRONA:
W Polsce podlega ochronie gatunkowej w okresie lęgowym.
Strona 1 z 3 1 2 3

>